wtorek, 13 maja 2014

Interwał

Dzisiaj trochę o moim ulubionym treningu, czyli o interwale ;) Interwał jest niezłym hardcorem, daje ostro w kość i między innymi dlatego go uwielbiam! 20 minut treningu spala tyle kalorii ile spalilibyśmy przez 60 minut treningu cardio -  trzeba przyznać, że jest to spora oszczędność czasu, więc nie mów mi,że nie trenujesz, bo nie masz kiedy ;) 

W trakcie treningu staram się zaangażować jak największą ilość mięśni, dzięki czemu mamy element wzmacniający, rzeźbiący sylwetkę. Dodatkowo interwał wykazuje charakter wytrzymałościowy - ćwiczenia są tak intensywne, że może towarzyszyć uczucie odlotu, w sensie omdlenia ;), ciało odmawia posłuszeństwa, aż chce się przerwać trening, ale nie rób tego! Momenty kryzysowe są normalną sprawą, dlatego musisz walczyć sam ze sobą - element samodoskonalenia w sferze charakteru ;)

Trening interwałowy opiera się na przeplataniu dużej intensywności (90%) z mniejszą (55-65%). Ważna sprawa: przerwa między ćwiczeniami nie może być dłuższa niż 10 sekund! W wyniku tak dużej intensywności organizm nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania mięśni w tlen, czyli zaciągany jest dług tlenowy, a metabolizm zostaje podkręcony nawet na 24h. Sprawia to, że tłuszcz palony jest jeszcze długo po treningu! Jak to pięknie jawi się: siedzisz na kanapie, oglądasz dobry film, a tłuszcz pali się, że aż skwierczy :p Coś pięknego!!!


Jak wygląda schemat treningu?
  •  Wybierz swoją ulubioną formę aktywności i ćwicz interwał np. 30 sekund sprintu i 45 sekund truchtu i powtarzamy ten cykl np. przez 15 minut.
  • U siebie w fitnessie łączę podskoki, skipy, pajace itd. w pewną sekwencję, przeplatając z ćwiczeniami wzmacniającymi, które opieraja się na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. 
  • Należy pamiętać, że ZAWSZE trening rozpoczynamy rozgrzewką i kończymy stopniowym "wyciszeniem" organizmu oraz rozciągnięciem mięśni

Jak często ćwiczyć?
Uważam, że interwały są tak intensywne, że nie powinno ćwiczyć się ich codziennie. Między treningami powinien być dzień przerwy. Interwały mogą maksymalnie trwać 25 minut + czas przeznaczony na rozgrzewkę i rozciąganie. Mimo, że trening nie wydaje się długi, to zupełnie wystarcza i możesz darować sobie dodatkowe ćwiczenia w tym dniu.

Kto może ćwiczyć?
Interwał wymaga podwyższonej wydolności, dobrej kondycji i sprawności. Nie wykluczałabym jednak z tego treningu osób początkujących. Nowicjusze mogą opierać się na samym schemacie przemienności intensywności, ale nie na takim wysokim poziomie tzn. zamiast truchtu i sprintu należałoby stosować szybki marsz i trucht. W ten sposób stopniowo przygotujemy organizm do właściewego, hardcorowego interwału ;)

Interwał jest dla prawdziwych twardzieli, tym mocniej trzymam za Was kciuki ;)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz